Hangout: Барът-хамелеон, роден от студенти-предприемачи на АУБ
арина Станоилова и Венцислав Тренчев са още студенти, когато се вдъхновяват да създадат заведение в Благоевград до кампуса на Американския университет. Три години по-късно Hangout е успешен бизнес, a собственикът му носи титлата „Барман на България“от World Class 2024, едно от най-големите състезания за напитки в света.
Дарина Станоилова (26) и Венцислав Тренчев (23) прекарват лятото на 2021 г. на бригада в малко планинско селце в щата Колорадо. Тогава пандемията е в разгара си, а те – от малкото студенти, чиито визи са били одобрени предвид мерките срещу разпространението на вируса. Поради липса на персонал ги назначават за сервитьор-бармани. Това дава възможността на Тренчев да експериментира с приготвянето на коктейли, а Станоилова се размечтава за свое собствено място.
В края на лятото те се прибират в страната за началото на учебната година в Американския университет в България, където през 2021 г. Тренчев е второкурсник, а Станоилова е последен курс. Пред тях стои въпросът за бъдещето на връзката им, ако тя поеме по професионалния си път в София, след като завърши, а той остане да учи в Благоевград. В този контекст идеята да стартират свой бизнес изглежда още по-привлекателна.
Докато размишляват по темата, дефинират три проблема около университетския си кампус. Сред тях са липсата на място, което да предлага хубаво кафе и където студентите да се събират вечер по време на пандемията. „Студентите искат нещо по-различно, а в града няма изобилие от заведения с различни концепции,“ казва Станоилова и подчертава, че дори в селцето, където са били на бригада, което е с 250 души постоянно население, има място за брънч и коктейл бар
Така те решават да таргетират три проблема едновременно с Hangout, заведение „хамелеон“, което предлага кафе и брънч, а вечер се превръща в коктейл бар. През септември 2021 г. кандидатстват за Elevate, акселараторската програма на АУБ, подкрепена от Eleven Ventures, и получават безвъзмездно 2 хил. долара. С тях в рамките на 18 седмици валидират идеята си, подкрепени от ментори, много от които възпитаници на университета. Сред тях са Светозар Георгиев, съосновател на Telerik, и Радослав Георгиев, съосновател на Gtmhub.
Пътят им в програмата
Като част от Elevate, младите предприемачи преминават през различни етапи, които да направят целта им осъществима, и ги посрещат с вълнение. „Бяхме толкова плахи и неуверени, беше ни срам, че се обявяваме със собствен бизнес,“ казва Станоилова. „А ние нямахме нищо, какво толкова можеше да изгубим? Най-много време, през което сме научили ценни уроци, натрупали сме опит и запознанства.“
През февруари 2022 г. организират първото си събитие с цел проучване на пазара. Посрещат 24 души в квартирата си на по кафе и тост от сладък картоф с авокадо и сьомга. Въпреки обявените цени, гостите накрая получават празен касов бон, а Станоилова и Тренчев – обратна връзка за ценообразуването си. Първата си печалба от 400 лв. генерират през април при следващо събитие, когато правят коктейли и колаборират с Unboxd, другия стартъп, който печели третия сезон на програмата заедно с тях.
На т. нар. Demo Day, журито ги вижда „не като бизнес, който ще прави милиони, а като такъв, който наистина ще реализира идеята си“ и им връчва чек за 10 хил. долара срещу малък дял. Окрилени от вярата, която им е гласувана, в този момент Станоилова и Тренчев дават обещание пред студентите, че след лятото в града ще отвори ново заведение.
Първи стъпки по изграждане на бизнеса
За да подпомогнат финансирането на Hangout, лятото на 2022 г. заминават отново за бригада. Харесали са място в Благоевград, което да започнат да наемат от есента, докато един ден получават обаждане, че то си е намерило потенциален купувач. Този момент изиграва ролята на тест за партньорските взимоотношения, които са се превърнали и в професионални: Тренчев преглежда други опции, за които наемът е по-висок, а локацията далеч от университета. Междувременно Станоилова, обезсърчена за бъдещето на бизнеса си, разглежда обяви за работа в Jobs.bg.
„Когато разбрахме, че сме си изпуснали шанса, аз го приех много тежко, защото окуражавах Венци да изтеглим заем, а той не искаше,“ казва тя. „Един ден, докато карахме колела по път за работа, той се провикна: „Добре, ще го купим.“ Аз бях толкова щастлива, добре че беше зад мен и не ме видя, нали бях сърдита.“
Ключова роля за процеса изиграват семействата им, които теглят кредит за над 100 хил. лв. от България и регистрират фирмата „ЛЕТС ХЕНГАУТ“ на децата си, които им изпращат документи от САЩ. „Беше страхотно, че вярваха в нас толкова много и ни подкрепиха, дори малко на сляпо,“ казва Станоилова. „Имат снимка как стоят в Hangout, оглеждат го и се чудят какво са купили децата им.“
Около 50% от заема двойката погасява веднага – отчасти със свои средства, отчасти с помощта на семействата си. 10 хил. лв. спестява и дядото на Станоилова, на когото в знак на благодарност е кръстен коктейл „Бай Гроздан“.
Като едни „млади и зелени“ управители на заведение, по пътя си те често се сблъскват с предразсъдъци. „Бяхме получили един негативен коментар: „Да, вашите са милионери и са ви купили заведение,“ казва Станоилова. „Всъщност нашите не ни купиха заведение, но направиха много повече от това.“
До ден днешен Станоилова казва, че Hangout съществува благодарение на Elevate. „Не съм сигурна дали щяхме да продължим, ако не бяхме спечелили,“ казва тя. „Като те отхвърлят, спираш да вярваш в идеята си.“ |
Да достигнеш световно ниво
Когато се връщат в България есента на 2022 г., си мислят, че ще могат да обзаведат заведението до две седмици и да отворят. Оказва се обаче, че пространството идва със значителни проблеми – трябва да се вдигне тавана, да се смени аспирацията, да се ремонтира канализацията… Инвестицията излиза 50 хил. лв. само защото бащата на Тренчев помага за ремонта и им спестява работата с майстори.
Докато ремонтните дейности текат, двойката инвестира в курс за бармани в бар академията на Дарко Ангелески, бар майстора, собственик на софийския 5L Speakeasy Bar. Паралелно с това те преминават и курс за баристи при Велимир Бъчев, един от собствениците на Coffee Syndicate. Три месеца по-късно, Hangout отваря врати за една седмица, когато студентите на АУБ са в сесия, а спестяванията на Станоилова и Тренчев привършват.
„Хубавото на този бизнес е, че още днес хората започват да купуват, а ти веднага започваш да получаваш, въпреки че имаш много разходи,“ казва Тренчев. „След това имахме месец зимна ваканция, в който да си направим равносметка и да си изчистим процесите.“
Това време двамата прекарват в пътуване до Испания, където посещават барове номер 1, 3 и 7 в света от класацията The World’s 50 Best Bars. Ражда се мечтата Hangout да влезе в престижния списък, което означава, че Станоилова и Тренчев трябва да вдигнат добавената стойност на заведението си. Осъзнали, че не вкусната напитка остава у клиентите, а цялостното преживяване, което барът предоставя, те добавят презензации към коктейлите си, както и сезонни менюта за кафе напитките.
Следващите месеци прекарват, инвестирайки всяка печалба в бизнеса си. Екипът им пораства до шестима души. Собствениците създават вълнение сред аудиторията студенти, която таргетират, разчитайки както на качество, така и на разнообразие, което да поддържа интереса жив. Разказват историята си и обединяват обществото, което наблюдава развитието им. От самото начало въвеждат сезонен модел на работа и се съобразяват с неучебните дни на студентите.
„Дълго ми беше болна тема, че Hangout затваря, когато студентите ги няма,“ казва Станоилова. „Но осъзнах, че това, че ние можем да почиваме, ни кара да продължаваме да обичаме работата си. Ако влезеш в матрицата и работиш нонстоп, няма да имаш нито вдъхновение, нито мотивация.“
Двамата започват да посещават събития за бармани, за да изградят бранда си извън социалните мрежи. Организират тематични вечери за клиентите си, на които гост-лектори са някои от добре познатите имена в бранша, като Петър Божинов, Манол Лазаров и Иво Урумов.
„Започнахме да мислим как можем да натрупаме авторитет, при положение че Благоевград е възможно най-забутаният град,“ казва Тренчев. „Аз трябваше да стана известен барман, за да имам контакт с други хора от обществото.“,пише Forbes Bulgaria
За младия барман тази мечта се превръща във фикс идея. Той се учи и развива насред професионалисти с дългогодишен опит, когато започва да ходи по състезания в началото на 2024 г. След само две участия се записва за World Class Bulgaria.
Следват месеци подготовка, в които Тренчев, вече студент последен курс, жонглира между менежиране на бизнеса си, лекции и подготовка за състезания. На всеки кръг изчита критериите за оценка „до последната запетайка“ – умение, което казва, че е научил в университета и е използвал като свое предимство. Класира се на финал на две от три състезания, а увереността му расте с всяка крачка. В седмицата на държавните си изпити, той редува изпит със състезание.
„Беше шок за всички, като обявиха, че печели,“ казва Станоилова. „Може би защото беше още барман, когото не познават, а в това общество трябва да си се показал.“
След като печели в България, той прекарва лятото в подготовка да представи страната на световното първенство в Шанхай през есента. Макар че не се класира сред първите осем места, той оценява развитието си, както и че Hangout е „една стъпка по-близо до 50 Best Bars“.
„Течен кураж“ и още идеи
Като свой основен стремеж, Станоилова и Тренчев посочват да намерят как да не са толкова ангажирани с Hangout, тъй като бизнесът им става популярен бързо и излиза извън капацитета им. Съответно те днес търсят начини, по които да се справят с обема работа.
„Помещението ни е малко, но съумяваме да постигаме това, което прави 2-3 пъти по-голямо от нас заведение, като обем на работа, като оборот,“ казва Тренчев. „Но малкото помещение не позволява повече персонал, тоест при нас един човек върши 1.5 пъти повече работа, за да се случват нещата.“
Освен това, в крак с новия глобален тренд, предприемачите вече работят по идеята си да представят на пазара алкохолни био сладоледи. Колаборират с партньор, който е от дълги години в индустрията на био храните в страната.
„Всички казват: „Трябва ти опит, за да станеш най-добрия барман. Трябва ти опит, за да имаш екип и да се справяш,“ казва Тренчев. „Да, това е така, но при нас се получи и без опит, с много упоритост, желание и много добра комуникация между нас и екипа.“ Снимка: Йенлик О’Нийл
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.